MRG (MRI) Manyetik Rezonans Görüntüleme

Magnetik (Manyetik) Rezonans Görüntüleme (MRG:MRI), vücudumuzdaki tüm hücrelerimizde ve sıvılarda bulunan Hidrojen iyonlarının yüksek manyetik alandaki eksen değişimlerinin dijital olarak kaydedilmesi, bu sayede elde edilen verilerin digital ortamda işlenerek görüntü sağlanmasına dayalı gelişmiş bir görüntüleme yöntemidir.

MRG incelemesinde X ışını, radyasyon kullanılmaz; 0.5-3 Tesla arası farklı güçlerde, 360 derecelik manyetik alan oluşturan MRG cihazlarında tetkik yapılan kişi kısa süre (incelemenin özelliğine göre yaklaşık10-60 dakika) hareketsiz kalır ve görüntüler elde edilir.

Çocuk nörolojisinde beyin, omurilik, ender olarak sinir kökleri ve kas MRG incelemeleri tanı yöntemi olarak kullanılır.

İnceleme sırasında aralıklı yüksek sesler işitilir, iyi bir inceleme için çevresinde 360 derece dönen mıknatıs alanın olduğu  masada sese rağmen hareketsiz yatmak gerekir. Büyük çocuklar hareketsiz olarak rahatlıkla durabildikleri için tetkik için anestezi almalarına gerek yoktur. Ancak, bebekler ve küçük çocukların tetkik sırasında hareketsiz kalmaları ancak anestezi uzmanı gözetiminde kısa sureli ve hafif anestezi vermekle mümkündür. Yani, MRG incelemesi için anestezi verilmez, bebek ya da çocuk tetkik sırasında hareketsiz dursun, iyi görüntü elde edilsin diye anestezi verilir.

Vücudunda metal bir protez, yabancı cisim vb bulunan kişilere MRG incelemesi yapılamayacağı için, tetkik isteyen hekime mutlaka çocuğun önceden geçirdiği tüm ameliyatları (örneğin kohlear implant), uygulamaları bildirmek gerekir.

Giderek gelişen teknoloji sayesinde hastanın durumuna, elde edilmek istenen görüntülerin niteliğine göre farklı teknikler kullanılarak farklı özellikte ve ayrıntılı MRG incelemeleri yapılabilmektedir. İnceleme sırasında gerekli durumlarda damardan özel bir ilaç verilerek ilaçlı (kontrastı) görüntü de elde edilebilir..

MRG incelemesinin organizmaya zararlı olduğuna dair şimdiye dek bir kanıt gösterilmemiştir.