KURUMSAL

Viva Beyin ve Kalp Sağlığı Nedir ?

Viva Beyin ve Kalp Sağlığı, yaşamın en temel iki organı olan beynimizin ve kalbimizin sağlığı ve hastalıkları hakkında halka yönelik bir eğitim, danışmanlık ve hizmet platformudur. Bu alanda yıllardır birlikte çalışan dört akademisyenin bilgi, deneyim ve hayallerinin bir araya gelmesiyle kurulmuştur. 

 

Viva Beyin ve Kalp Sağlığı' nın Amacı Nedir ?

Viva Beyin ve Kalp Sağlığı' nın amacı, beyin ve kalp hastalıkları konusunda bireysel ve toplumsal farkındalığı artırmaktır. Bu sitede, doğum öncesinden başlayarak, hayatın her döneminde beyin ve kalp sağlığı hakkında, bu organların hastalıkları hakkında bilimsel, güvenilir ve anlaşılır bilgiler yer almaktadır.

Hipertansiyon, başağrısı, felç, bunama, epilepsi, serebral palsi, kalp yetersizliği, kalp pilleri, hareket bozuklukları, kalp krizi, migren, obezite, yüksek kolesterol, zihinsel gerilik, çocuklarda nörolojik gelişim, aritmiler, ani ölüm riski, senkop (bayılma) akla ilk gelen alanlardır. Çünkü dünyada ve ülkemizde erişikinlerdeki ölümlerin en büyük kısmı kalp-damar ve beyin hastalıkları sonucu olmaktadır. Bu hastalıkların çoğunluğu önlenebilen, tedavi edilebilen hastalıklardır.

 

Viva Beyin ve Kalp Sağlığı' nda kimler var ?

Viva Beyin ve Kalp Sağlığı' nı yıllardır kalp ve beyin sağlığı alanında çalışan üç akademisyen vardır:

 

Prof. Dr. Ali Serdar Fak: Kardiyoloji ve İç Hastalıkları Uzmanı. Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi öğretim üyesidir. Marmara Üniversitesi Hastanesi Aritmi ve Senkop Polikliniği kurucusudur. Marmara Üniversitesi Hipertansiyon ve Ateroskleroz Merkezi Müdürüdür. Marmara Üniiversitesi Sağlık Okulu kurucu öğretim üyesidir. Hipertansiyon, kalp yetersizliği, aritmi ve kalp pilleri özel ilgi alanıdır. Türk Kalp Vakfı Yönetim Kurulu üyesidir. Halen Academic Hospital'da ve Bağdat Caddesi, Caddebostan'da özel muayenehanesinde çalışmaktadır.  

 

Prof. Dr. Nazire Afşar Fak: Nöroloji Uzmanı. Ülkemizde akut serebrovasküler olaylarda (felç) damar yoluyla pıhtı çözücü tedaviyi ilk uygulayan uzmanlardandır. Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi emekli öğretim üyesidir. Marmara Üniversitesi Hastanesi Nöroloji Anabilim Dalı, Beyin-Damar Hastalıkları Polikliniği kurucusudur. Marmara Üniversitesi Sağlık Okulu kurucu öğretim üyesidir. Beyin-damar hastalıkları; inme (felç) ve başağrıları özel ilgi alanıdır. Bahçeşehir Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesidir. Halen Acıbadem Kozyatağı Hastanesi'nde çalışmaktadır.

 

Prof. Dr. Yüksel Yılmaz: Prof. Dr. Yüksel Yılmaz: Çocuk Nörolojisi ve Çocuk Sağlığı-Hastalıkları Uzmanı. Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi emekli öğretim üyesi. Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Nörolojisi Bilim Dalı Başkanlığı (2000-2011), Marmara Üniversitesi Epilepsi Araştırma Merkezi ve Sağlık Okulu kuruculuğu ve yöneticiliği, Yakın Doğu Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Nörolojisi Bilim Dalı kurucusu ve başkanı olarak görev yaptı. Çocukluk çağı epilepsileri, nörolojik olarak riskli bebek, serebral palsi, çocuklarda acil nörolojik sorunlar ilgi alanlarıdır. Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Vakfı Özel Academic Hospital' da çalışmaktadır. Çiftehavuzlarda özel muayenahanesi bulunmaktadır.

 

Viva Beyin ve Kalp Sağlığı bireysel ve toplumsal sağlık bilinci yönündeki gayretin parçasıdır. Gelişmiş toplumlarda kişilerin kendi sağlık halleri hakkında, sağlığı tehdit eden biyolojik, sosyal ve çevresel sorunlar hakkında bilgili, paylaşımcı ve katılımcı olması beklenmekte ve bu yönde gayretler verilmektedir. Doğumdan başlayarak sağlığı ilgilendiren her konuda kişilerin bilgi sahibi olması sağlığı korumanın ve geliştirmenin temel koşuludur. Kendi vücudunu tanıyan, doktora derdini daha iyi anlatabilen, tedavisi hakkında başka seçenekler olup olmadığını merak eden ve sorgulayan bir hasta, aynı zamanda yaşadığı mahallede daha sağlıklı bir çevrenin, kendisi ve çocuğu için sağlıklı yürüyüş ve spor alanlarının, daha iyi bir sağlık hizmetinin takipçisi olacaktır; olmalıdır. Vva Beyin ve Kalp Sağlığı böyle bir talebin parçasıdır.

 

"Beyninize ve Kalbinize" iyi bakın, sağlıkla kalın..

vivarandevu@gmail.com