Holter Tansiyon Kaydı

Holter Kan Basıncı Tetkiki nedir ?

Holter kan basıncı tetkiki,  kan basıncının otomatik bir cihazla 24 saat boyunca kaydedilmesi işlemidir.  Tansiyon Holteri (Holter tansiyon veya ABPM; “ambulatory blood pressure monitoring”) olarak da anılır.

Holter kan basıncı tetkiki ne zaman / kime gerekir ?

Tansiyon Holteri (tansiyon Holter) kan basıncında (tansiyonda) normal dışı bir durum varlığı veya şüphesi söz konusu olduğunda gereken bir tetkiktir. Normalde kan basıncının belirli alt ve üst sınırları vardır. Yüksek tansiyon çok sık görülen bir hastalıktır. Hiçbir belirti vermeyebilir ancak zamanla kalp krizi, felç, kalp yetersizliği ve böbrek yetmezliğine neden olabilir. Bu nedenle kişinin tansiyon değerlerinin bilinmesi sağlık açısından büyük önem taşımaktadır.

Bazı hallerde kişinin hastanede / muayenehanede yapılan ölçümlerden başka günlük yaşamda kendi ortamındaki (iş, trafik stresi vb sırasında) ölçümlerin hatta uyku sırasındaki ölçümlerinin de bilinmesi gerekir. Bu durumda tansiyon Holter tetkiki yapılır.

Holter kan basıncı tetkiki hangi hastalıkların tanısında yardımcı olur ?

  • Yüksek tansiyon (hipertansiyon) tanısının kesinleştirilmesinde,
  • Beyaz önlük tansiyonu şüphesi varlığında,
  • Hipertansiyon tedavisi alanlarda tedavinin etkisini ve başarısını değerlendirmek için,
  • Gece / uyku saatlerinde yüksek tansiyon şüphesi olanlarda, uyku apne hastalığı olanlarda,
  • Tedaviye rağmen, hastanede veya muayenehanede ölçülen kan basıncının yüksek olması halinde

Holter kan basıncı kaydı nasıl yapılır ?

Bugünkü teknoloji ile Holter tansiyon takibi çok pratik ve hassas bir şekilde yapılabilmektedir. Holter kan basıncı kola sarılan kılıf (manşon) ve ölçülen değerleri hafızada tutan bir kontrol cihazı olmak üzere iki parçadan oluşur. Manşon tansiyon ölçen diğer tüm cihazlarda olduğu sağ veya sol kola sarılır; cihaz ise elbise cebinde veya pantolon kemerinde asılı halde tutulabilir. Cihaz gündüz ve gece saatleri dahilinde gereken miktar ve sıklıkta tansiyon ölçmeye programlanabilir. Bir gün boyunca belirlenen aralıklarla otomatik olarak kan basıncını ölçer ve hafızaya kaydeder. Cihaz, hastanın uyku saatleri dahil 24 saat boyunca ölçüm yapabilir.

Cihaz üzerinizde takılıyken günlük hayatınızda belirgin bir kısıtlama olmaz, aksine günlük aktiviteler dahilindeki tansiyon değerleriniz ölçülerek çok değerli bilgiler toplanır. Holter tansiyon cihazı üzerinizde takılıyken mesainize devam edebilir, araç veya elektronik cihaz kullanabilir, spor yapabilirsiniz.

Bilgi için: 0216 688 09 68, http://vivasaglik.com/iletisim.php