DUYURU VE YENİLİKLER
KALP RİTMİ TAKİP SİSTEMİ; ÇOK YAKINDA !

Dijital teknoloji ile spor yaparken kalp riskinizi kontrol edin!

Spor sırasında kalp ritminizi internet üzerinden takip edip raporlayalım. Hem sağlığınızı hem kalp performansınızı bilin.

Günlük yaşamınızı, işinizi ve hareketlerinizi etkilemeyecek kablosuz bir kemer ile kalp ritminiz kesintisiz olarak ritim takip merkezimize aktarılacak. 
Özellikle spor sırasında kalbinizin efora yanıtı kalp sağlığınız hakkında önemli bilgiler verecek. 
Kalp riskiniz var mı ?
Spor ile kalp performansınız iyiye gidiyor mu ?
 
Bu soruların yanıtını öğrenmek ve sağlığınızı takip etmek mümkün olacak.
Kasım 2018 den itibaren başlayacak "Kalp Ritmi Takibi" sistemimize şimdiden üye olabilir, avantajlardan yararlanabilirsiniz.
 
Bilgi ve üyelik için: 0216 411 0 112, 0 530 264 80 44 
 
Prof. Dr. Ali Serdar Fak
 
sporcu kalbi ali serdar fak
KİLO ALMAKTAN KORKMAYIN, SİGARAYI BIRAKIN !

Yeni araştırma: Sigarayı bırakın; kilo alsanız bile ölüm riskiniz azalıyor! 

“Bırakırsam kilo alırım, bu da kötü” kaygısı sigarayı bırakma başarısını baltalayan en yaygın etkenlerden birisidir. Bu durumun artık bilimsel yanıtı var. Sigarayı bıraktıktan sonra ne kadar kilo alındığı ve obezite, diyabet, kalp damar hastalığı ve hatta ölüm riskinin artıp artmadığı çok yakında tamamlanan bir araştırma ile ortaya kondu. Bu araştırmada üç ayrı klinik izlem grubunda, sigarayı bırakan ve sigaraya devam eden kadın ve erkekler izlenmişler. Yaklaşık 8 yıllık izlem boyunca sigarayı bırakanlarda sigara içmeye devam edenlere göre anlamlı kilo artışı saptanmış. Kilo artışı ilk yıllarda ortaya çıkıyor. Sigarayı bıraktıktan sonra kilosu artanlarda tip 2 diyabet riski sigara içmeye devam edenlere göre 1,22 oranında daha fazla. Bu risk en çok 5-7 sene içinde artıyor; ancak daha sonra azalıyor. Sigarayı bıraktıktan sonra kilo almayanlarda ise diyabet riskinde artış gözlenmemiş. Esas önemli bulgu sigarayı bıraktıktan sonra kilo alınsa ve hatta diyabet gelişse bile kalp hastalığına bağlı ölüm riski ve tüm nedenlere bağlı ölüm riski yine de düşük olması. Sigaraya devam edenlerle karşılaştırıldığında kalp hastalığından ölüm riski sigarayı bıraktıktan sonra kilo almayanlarda 0,69, kilo alanlarda ise 0,47 oranında daha az olduğu gözlenmiş. Tüm nedenlere bağlı ölüm riskinin de benzer oranlarda düşük olduğu rapor edilmiş. Üstelik sigarayı bırakma sonrası bazı kişilerde diyabetin gelişmiş olması sigara içenlere göre ölüm riskindeki azalmayı gölgelemediği özellikle saptanmış. Özetle, sigarayı bırakın; hayatınız uzasın. Sigarayı bırakma sonrası kilo alma kaygınız veya bahaneniz olmasın.

https://www.nejm.org/doi/full/10.1056/NEJMoa1803626

 

Evet, stres kalp hastalığına sebep oluyor !

Hep sorulan sorudur, stres kalp hastalığına sebep olur mu ?

Bu sorunun yanıtına şimdiye dek “olasılıkla evet” derdik ama artık daha güçlü kanıtlarımız var.

Lancet in 11 Ocak 2017 sayısında yayınlanan araştırmanın sonuçlarına göre strese bağlı olarak beynimizin ilgili bölgesindeki uyarılmanın derecesiyle atardamarlarımızda hasar oluşması ve uzun dönemde kalp hastalığı riski doğrudan ilişkili olduğu artık kanıtlandı.

Önceden kalp damar hastalığı veya kanser hastalığı olmayan 30 yaş ve üzerindeki 293 kişi araştırmaya alınmış ve 4 yıla yakın süre izlenmiş. Massachusetts General Hospital (Boston, MA, USA) da yapılan araştırmada bu kişilerin çeşitli stres yöntemleri karşısında beyinlerindeki “amigdala” bölgesinin tepkisi PET ile değerlendirilmiş ve ayrıca atardamar hasarına ve kanda strese bağlı bazı maddelerin artışına bakılmış. Takip süresi içinde 22 kişide kalp damar hastalığı ortaya çıkmış. Yapılan analizlerde beynin stres yanıtının şiddeti ile atardamar hasarı bulguları ve kalp damar hastalığı gelişme riski arasında kuvvetli ve bağımsız ilişki saptanmış.

Bu araştırma sonuçlarıyla stres ile kalp hastalığı arasındaki ilişki ilk kez açık bir şekilde ortaya konmuş oldu. Bu araştırmanın sonuçları bize yeni pencereler açıyor ve daha fazla sorular getiriyor aslında!

Yine de daha az stresli yaşam biçimleri için el ele vermeye başlamak gerek!

Prof. Dr. Ali Serdar Fak

stres kalp krizi ali serdar fak

e-kalbim yeni sayısı çıktı: Kalp Yetersizliği Tedavisi !

Prof. Dr. Ali Serdar Fak' ın elektronik ortamda hazırlayıp paylaştığı "e-kalbim" kalp sağlığı bülteninin yeni sayısı çıktı !

Bu sayının konusu "Kalp Yetersizliğinin Tedavisi".
Kalp yetersizliği nasıl tedavi edilir ? Kalp yetersizliği tedavisinde hangi ilaçları kullanırı ? İlaçların özellikleri nedir, ilaçları kullanırken nelere dikkat etmek gerekir ? İlaç dışpı tedaviler var mı ? Kalp pili tedavisi, lenfatik anti ödem fizyoterapisi nedir, ne zaman uygulanır ?
Bu ve benzeri soruların yanıtları "e-kalbim" yeni sayısında. 
Siz "e-kalbim" e hala abone değil misiniz ? 
Ücretsiz e-abone olmak için "aliserdarfak@vivasaglik.com" a e-posta adresinizi göndermeniz yeterli.
 
kalp yetmezliği tedavisi ali serdar fak
Prof. Dr. Ali Serdar Fak, Bilişim Zirvesinde !

Prof. Dr. Ali Serdar Fak, Bilişim Zirvesinde Konuşacak ! 

22-23 Kasım 2016' da İstanbul Haliç Kongre Merkezi' nde yapılacak Bilişim Zirvesi'nde Prof. Dr. Ali Serdar Fak konuşmacı olarak davet edildi. "Dijital Tıp Devrimi" konulu oturumdaki konuşmanın Prof. Dr. Ali Serdar Fak zamanı 22Kasım saat 16:15 de. 

bilisim zirvesi ali serdar fak

Ailesel Yüksek Kolesterolün Tanısı için Yeni Yöntem !

Ailesel Yüksek Kolesterol Hastalığının Erken Tanısı için Yeni Bir Yöntem:

Kalp Riskini Daha Erkenden Azaltmak Mümkün Olabilecek

Genetik olarak yüksek kalp hastalığı riski olanları daha erken saptamak için yeni ve pratik bir yol önerildi. Londra kaynaklı bir araştırmada henüz 1-2 yaş arasındaki çocuklarda aşı vizitlerinde parmaktan alınan çok az bir kanda kolesterol yüksekliği saptandığı takdirde anne-babadan da kan alınması halinde “ailesel yüksek kolesterol” hastalıklarının daha hızlı ve daha ekonomik olarak belirlenebileceği ortaya kondu. 10,000’ in üzerinde çocuğun tarandığı ve ailelerini de kapsayan çalışma birinci basamak sağlık hizmeti veren merkezlerde yapılmış. Yüksek kolesterol değerleri saptanan bebeklerin anne-babalarına da bakılarak yüksek kolesterol nedeniyle kalp-damar hastalığı (kalp krizi, felç ve ani ölüm) riski taşıyan aileler bu şekilde  saptanmış. Araştırmacılar, taranan her 1000 çocuk ile erken kalp-damar hastalığı riski taşıyan 8 kişinin (4 çocuk, 4 yetişkin; anne-babanın) saptanabileceği belirtmekteler. Bu araştırmanın sonucu kalp-damar hastalığı riskinin birinci basamak düzeyinde erkenden saptanması ve erken ölümlerin önüne geçilmesi açısından büyük bir toplumsal önem taşımaktadır.

 Wald DS. N End J Med 2016;375:1628-1637

 

kolesterol ali serdar fak

e-kalbim EKİM 2016 sayısı çıktı !

Prof. Dr. Ali Serdar Fak' ın elektronik ortamda hazırlayıp paylaştığı "e-kalbim" kalp sağlığı bülteninin Ekim

Bu sayının konusu "Nefes Darlığı ve Kalp Yetersizliği İlişkisi".
Nefes darlığı ne zaman kalp yetersizliği işaretidir ? Her nefes darlğı kalp yetersizliği belirtisi midir ? Kimler, ne zaman kalp yetersizliğinden endişe etmelidir ?
Bu ve benzeri soruların yanıtları "e-kalbim" Mart sayısında. 
Siz "e-kalbim" e hala abone değil misiniz ? 
Ücretsiz e-abone olmak için e-posta adresinizi  "aliserdarfak@vivasaglik.com" a göndermeniz yeterli !
 
 
kalp yetersizligi
BAĞDAT CADDESİ' NE TAŞINIYORUZ !

 

Sizlere 2011 yılından bu yana hizmet vermekte olduğumuz Batı Ataşehir’deki muayenehanem yeni adresine taşındı. 

Artık Bağdat Caddesi, Caddebostan’da eski Unimed binasının 4. Katında hizmetinizdeyiz.  

Bu binanın 2. ve 3. katlarında İntermed-Affidea (eski Unimed) laboratuvar ve görüntüleme hizmetlerini vermeye devam ediyor. 

Aşağıdaki yeni adresimizde tanıdık “Viva Sağlık” dostluğunda görüşmek üzere, sağlıklı günler dileriz.

Saygılarımızla,

Prof. Dr. Ali Serdar Fak

kardiyolog istanbul ali serdar fak aritmi

Migren sadece "başınızı ağrıtmıyor"; kalbinizin de düşmanı!

Migren sadece "başınızı ağrıtmıyor"; kalbinizin de düşmanı!

Amerika’da hemşireler üzerinde yapılan uzun süreli takip araştırmasında migreni olan kadınlarda olmayan kadınlara göre kalp damar hastalığı gelişme riskinin % 50 daha fazla olduğu anlaşıldı. Yine migreni olan kadınlarda kalp damar hastalığına bağlı ölüm riski ise 1,37 daha fazla.

Bu araştırmada, sigara, hipertansiyon, aile öyküsü, yüksek kolesterol gibi bilinen klasik risk faktörlerinden bağımsız olarak migrenin kalp hastalığı ve ölüm riskini artırdığı saptanmış. Kişi düzeyinde riski artışı çok yüksek görünmese de migrenin toplumda çok yaygın bir hastalık olduğu göz önüne alınırsa migrenli kişilerin karşı karşıya kaldığı toplam risk oldukça fazla.

Daha önceki araştırmalardan özellikle auralı (öncü bulgular olan) migrenli kişilerde felç riskinin yüksek olduğunu biliyorduk. Ancak bu son araştırma migrenin kalp krizi riskini arttırdığını gösterdi. Ayrıca kalp yetersizliği riskinde ve by-pass ameliyatı ihtiyacında artış olduğu da fark edildi. Yine bu araştırmada migrenli hastalarda kalp hastalığına bağlı ölüm riskinin daha yüksek ortaya konmuş oldu.

migren kalp krizi viva ali serdar fak

Ancak bilgilerimiz şimdilik sınırlı; hastalardaki migren ataklarının sıklığı ve “auralı” migreni olanların oranı bilinmiyor.

Araştırmayı gerçekleştiren hekimler migrenin, bir süre sonra hipertansiyon, sigara ve kolesterol gibi kalp damar hastalıklarına sebep olan "risk faktörleri" arasında sayılabileceğini ifade ediyorlar.

Bu araştırmanın sonuçları şimdilik kesin tedavi için bir yol göstermese de migreni olan kadınların kalp krizi, damar tıkanıklığı gibi hastalıklarla karşılaşmamak için bu konuda bilinen risk faktörleri olan hipertansiyon ve kolesterol tedavisine daha fazla önem göstermelerinde ve sigaradan uzak durmalarında şimdiden yarar var.

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4887613/

e-kalbim Nisan sayısı Çıktı !

Prof. Dr. Ali Serdar Fak' ın elektronik ortamda hazırlayıp paylaştığı "e-kalbim" kalp sağlığı bülteninin Nisan 2016 sayısı çıktı. 

Bu sayının konusu "Kolesterol Düşürücü İlaçlar Hakkında Merak Ettikleriniz".
Kolesterolün zararı ilaç firmanlarının satış taktiği mi ? Kolesterol ilaçlarının yan etkileri var mı ? Bu ilaçların gerçekten yararı var mı ? Kalp krizini ve felci bu ilaçlar önlüyor mu ? 
Bu ve benzeri soruların yanıtları "e-kalbim" Mart sayısında. 
Siz "e-kalbim" e hala abone değil misiniz ? 
Ücretsiz e-abone olmak için e-posta adresinizi  "aliserdarfak@vivasaglik.com" a göndermeniz yeterli !
 
kolesterol kalp krizi ali serdar fak
Doktorunuza danışmadan kolesterol ilacınızı kesmeyin !

Danimarka’da yapılan bir araştırmada son yıllarda kolesterol ilaçları hakkında medyadaki olumsuz yayınlar nedeniyle hastaların bu ilaçları kullanmama eğiliminin arttığı ve ilaç alması gerekenlerin ilacı bıraktıklarında kalp krizi ve kalp damar hastalığı riskinin yükseldiği ortaya kondu. Tüm ülkede 1995-2010 yılları arasında 40 yaş üzerinde olup kolesterol düşürücü ilaç (statin) tedavisi başlanan 674.900 hasta izlenmiş. Erkeklerde, şehirlerde yaşayanlarda ve Danimarka kökenli olmayanlarda medyanın olumsuz etkisiyle ilacı erken bırakma olasılığı daha yüksek bulunmuş. Araştırmanın daha önemli bir bulgusu ise kolesterol düşürücü ilacı erken bırakanlarda kalp krizi riskinin ve kalp-damar hastalığından ölüm riskinin daha fazla olduğu ortaya çıkması olmuş.

Kaynak: Eur Heart J 2015; DOI:10.1093/EURHEARTJ/EHV641.

Dr. Ali Serdar Fak yorumu: Evet, kolesterolü yüksek olan herkesin ilaç kullanması gerekli değil. Ancak kimin, hangi sınırdan sonra ilaç kullanması gerektiği bugün bilimsel olarak ortaya konmuş durumda. Risk altındaki kişilerde kolesterol düşürücü ilaç tedavisinin kalp krizini ve kalp-damar hastalığını, erken ölümleri azalttığı kanıtlandı. Bu konuda bilimsel kanıtlara dayalı önerilere kulak vermek gerekir. Bu çalışmanın gösterdiği gibi kanıtlanmış tedavilerden uzak durulduğunda hastalık ve ölüm riski artabilir. Daha önce kalp krizi geçirmiş olanların, şeker hastalarının ve birinci derece yakınlarında kalp-damar hastalığı olanların kolesterol tedavisi konusuna daha duyarlı olmaları gerekir.

Kolesterol tedavisi hakkında bilgi ve randevu almak için: http://www.vivasaglik.com/iletisim.php

statin do not stop

Hipertansiyonu önleyin !

İsveçte 1969-1997 yılları arasında 18 yaş üzeri erkekleri kapsayan sağlık kayıtlarının derlemesine göre, erişkin yaşta hipertansiyondan uzak kalmak için en iyi önlemin hem uygun vücut kütle indeksine sahip olmak, hem de iyi aerobik egzersiz kapasitesine sahip olmak olduğu ortaya çıktı. 

18 yaş civarındaki 1,5 milyonun üzerinde erkeğin 1967 yılından itibaren izlendiği seride 1997 yılında dek yaklaşık % 6 oranında yeni hipertansiyon olgusuna rastlanmış. Ailesel yatkınlık şartları eşitlendiğinde fazla kilolu ve obez kişilerde normal kilolu olanlara oranla hipertansiyon riski 2,5 kat daha yüksek bulunmuş. Fazla kilolu olmak ve düşük fizik kapasite birlikte ele alındığında ise hipertansiyon riski 3,5 kat artmakta. ilk kez bu araştırmada normal kilosu olanlarda bile düşük fizik kapasite söz konusu ise yüksek fizik kapasiteye göre hipertansiyon riskinin 1,5 kat daha fazla olduğu görülmüş.  

JAMA Intern Med. 2016;176:210-216. 

kalp hipertansiyon spor

1,5 milyondan fazla gencin uzun süre izlendiği bu kadar büyük bir seri bize hipertansiyonu önlemenin yolunu kesin bir şekilde işaret etmekte; hem uygun kiloda olmak gerekli hem de egzersiz yapıp aerobik fizik kapasitemizi artırmak gerekli. Ne kadar erken önlem alırsak o kadar iyi.

Prof. Dr. Ali Serdar Fak, www.vivasaglik.com  

kalp sağlığı için gerekli egzersiz hakkında bilgi almak için: http://www.kalpveyasam.com/bulten/e-kalbim/sayi20/

Hipertansiyon ve tedavisi hakkında bilgi almak için: http://www.vivasaglik.com/hipertansiyon_klinigi-67.html

e-kalbim Mart Sayısı Çıktı !

Elektronik ortamda hazırlayıp paylaştığım "e-kalbim" kalp sağlığı bülteninin Mart 2016 sayısı çıktı. 

Bu sayının konusu "Hipertansiyon İlaçları Hakkında Merak Ettikleriniz".
Bu ve benzeri soruların yanıtları e-kalbim Mart sayısında.
 
Siz de ücretsiz e-abone olmak isterseniz e-posta adresinizi "aliserdarfak@vivasaglik.com" a  göndermeniz yeterli.
 
e kalbim mart hipertansiyon
 
Prof. Dr. Ali Serdar Fak
Dikkat: Yüksek tansiyonu olan ve yorucu tempoda çalışan kadınlarda kalp krizi riski daha fazla!

Yakın zamanda yayınlanan bir araştırmada kan basıncı yüksek olup yorucu iş temposunda çalışan kadınlarda kalp krizi riskinin normal kan basıncı olan kadınlara göre daha yüksek olduğu açıklandı. Danimarka’ da ülke genelinde yapılan ve 12.000 hemşirenin 1993-2008 yılları arasında izlendiği araştırmada bulunan sonuçlar dikkat çekici. Araştırmada sadece yorucu tempoda çalışmanın tek başına kalp krizi riskini artırmadığı hesaplanmış. Ancak hipertansiyon ve yorucu iş temposu birlikte hesaplandığında kalp krizi riski hipertansiyonu olmayan ve orta yoğunlukta çalışanlara göre yaklaşık 3 kat daha fazla olduğu bulunmuş. Hipertansiyon ise zaten tek başına on yıllardır kalp krizi riskini artıran bir faktör olarak bilinmekte. Bu araştırmanın sonuçları yoğun iş temposu hipertansiyon ile birleştiğinde kalp krizi riskinin daha da artacağına işaret ediyor. Şimdilik bu risk artışı kadınlar ve hemşireler için belgelenmiş durumda. Erkekler ve diğer meslekler için de benzer riski söz konusu olabilir.

hipertansiyon normal

Çalışma temponuza ve kan basıncına dikkat edin. Hipertansiyonunuz varsa mutlaka tedavi olun. Hipertansiyon çoğu zaman belirti vermez, şikayete sebep olmaz, sinsi ve kronik bir hastalıktır. 

Ayrıca bu araştırmanın sonuçları işyeri sağlığı açısından hipertansiyonu olan kadınların daha iyi ve daha yakın takip edilmeleri gerektiğine işaret edebilir.

Kaynak: European Journal of Preventive Cardiology 

Hipertansiyon hakkında bilgi: http://www.vivasaglik.com/hipertansiyon__teshis_ve_tedavi-49.html

Hipertansiyon tedavisi hakkında yardım: http://www.vivasaglik.com/hipertansiyon_klinigi-67.html

Prof. Dr. Ali Serdar Fak

Kalp "Check-up" ları ne kadar doğru ?
Kalp Sağlığı en önemli sağlık sorunlarımız arasında. Dünyada ve ülkemizde erişkinlerde en sık ölüm sebeleri kalp damar hastalıkarına bağlı. Kalp damar hastalıklarından (başlıca kalp krizi, felç ve ani ölüm) korunmak mümkün. Neler yapılabilir ? Kalp hastalıklarına ölüm riskini nasıl azaltabiliriz ? Bu konuda Hürriyet gazetesinden Sn. Yalçın Bayeri' in köşesinde yer verdiği yazıma aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz. 

http://sosyal.hurriyet.com.tr/yazar/yalcin-bayer_42/kolesterol-ve-hipertansiyon_40058081

"e-kalbim" 25. sayısı yayınlandı !

e-kalbim' in 25. sayısının konusu: 

"Kalp krizi riski azaltılabilir mi, nasıl ?" Kalp krizi riskini azaltmak için neler yapmalı ? Egzersiz yapmak kalp krizi riskini azaltıyor mu ? Kolesterol düşürücü ilaçlar kalp krizi riskini azaltır mı ? Herkes bu ilaçlardan almalı mı ? Hipertansiyon tedavi edilirse kalp krizi riski azalır mı ?  Bu ve benzeri soruların yanıtı "e-kalbim" in 25. sayısında..

Aylık olarak yayınlanan "e-kalbim" e eğer hala abone değilseniz, "aliserdarfak@vivasaglik.com" a e-posta adresinizi gönderip elektronik abone olabilirsiniz.

Egzersizin bir yararı daha; egzersiz yapanlarda aritmi riski azalıyor !

Obezitesi ve aritmisi olan hastalarda düzenli olarak yapılan egzersizin aritmi riskini azalttığı gösterildi.

Çok yakında yayınlanan bir araştırmada aritmisi olan 308 obez hastaya egzersiz programları önerilmiş ve hastalar dört yıl boyunca aralıklı olarak Holter EKG takibi ile aritmi (atriyal fibrilasyon) atakları sıklığı açısından izlenmiş. Hastalardan takip süresi boyunca kendi yaşlarına göre egzersiz kapasitelerini artırmaları ve kilo vermeleri istenmiş. Dört yıllık takip sonunda egzersiz kapasitesini iki basamak ve üzerinde artıran ve kilo verebilen hastalarda diğerlerine oranla belirgin olarak daha az aritmi atağı saptanmış.

kalp spor ali serdar

Aritmi riskindeki azalmanın ilaç ve diğer tedavilerden bağımsız olarak egzersize ve kilo vermeye bağlı olduğu hesaplanmış. Egzersiz kapasitelerini artıran ve kilo verebilen hastalarda diğerlerine göre aritmi ataklarının 2,75 oranında daha az görüldüğü ve aritmi ilaçlarına ve ablasyon tedavisine ihtiyacın da belirgin olarak azaldığı saptanmış. Kilo vermeye orantılandığında aritmi riskinin sadece egzersiz kapasitesini artırmakla bile azalabildiği de ortaya çıkmış.

Hangisi daha önemli; kilo vermek mi, egzersiz mi ? Önceki araştırmalar obezitenin aritmi riskini artırdığını zaten göstermişti. Bu araştırma egzersiz yapmanın ve “fit” olmanın aritmi riskini azalttığını ve kilo vermenin olumlu etkisine ilave atkıda bulunduğunu göstermesi açısından çok önemli. 

Bu araştırmada söz konusu olan aritmi “atriyal fibrilasyon” adı verilen ve felce (inmeye) sebep olabilen bir ritim bozukluğu çeşididir.

kalp ip atla ali serdar aritmi

Bu felç riski de göz önüne alınırsa egzersiz yapmakla, uygun kiloda kalabilmekle, “fit” olmakla aslında ne kadar önemli sağlık sorunlarından korunabileceğimizi unutmayalım.

Teknolojinin konforuna kapılıp, hareketten vazgeçmeyin; sağlığınızı riske atmayın.

Bol hareket edin. Artık daha iyi biliyoruz, bol hareket kalp sağlığı için çok yararlı.

Prof. Dr. Ali Serdar Fak, www.vivasaglik.com

Kaynak: CARDIO-FIT Çalışması, Journal of American College of Cardiology, 1 Eylül 2015

 

 

Kalp hastası olmak istemiyorsanız daha çok meyve ve sebze tüketin!

Gençler, genç erişkinler!

Kalp hastası olmak istemiyorsanız şimdiden daha çok meyve sebze tüketin. Artık daha fazla bilimsel kanıtımız var!

1985-1986 yılları arasında 18-30 yaşlarında olan 5115 kişi araştırma kapsamına alınmış ve 20 yıl süreyle izlenmiş. Bu kişilerin meyve ve sebze yeme alışkanlığı ile kalp damarlarında damar sertliği gelişme riski arasındaki ilişki araştırılmış.

sebze kalp

20 yılın sonunda takipte olan her kişiye iki kez tomografik yöntemle koroner damarlarda (kalp atardamarlarında) kalsiyum birikimi derecelendirmesi yapılmış. Kişilerin beslenme alışkanlıkları ve bilinen diğer başlıca koroner damar hastalığı risk faktörleri de hesaba katılarak istatistiksel değerlendirmeler yapılmış.

koroner anjiyo

 Sonuçta gençlik yıllarında ve genç erişkin yaşlarda bol sebze ve  meyve tüketen kişilerde orta yaşa gelindiğinde koroner damar  hastalığı riskinin belirgin olarak daha az olduğu ortaya çıkmış. Bu  araştırmada başlangıçtaki 5100 den fazla kişinin % 72’sinin 20 yıl  kadar izlenmiş olması çok önemli. Ayrıca daha önceki araştırmalar  meyve ve sebzeden zengin beslenmenin kan basıncını düşürdüğü  ve kandaki LDL-kolesterol (kötü huylu kolesterol) düzeyini  azalttığını göstermişti.

meyve kalp

Bu araştırma bir adım daha ilerisini;  kalbi  besleyen damarlarda damar  sertliği (ateroskleroz) gelişimi riskinin   daha az olduğunu ortaya koyuyor. Artık  kalp krizi veya felç  geçirmek istemezseniz, gençlikten itibaren vakit kaybetmeden  daha fazla meyve ve sebze tüketin diye ısrarcı olmak için elimizde  daha fazla kanıt var.

Prof. Dr. Ali Serdar Fak

Kaynak; CARDIA çalışması, Ekim 2015, Circulation

 

 

Hipertansiyon tedavisi; 24 saat olmalı !

Hipertansiyon tedavisi; kan basıncı kontrolünden 24 saat emin olmak gerek !

Hipertansiyon tedavisi almakta olan erişkin hastalarda yürütülen büyük bir araştırmada hastaların başlangıçta ve belirli aralıklarla 48 saat süreyle Holter  (uzun süreli otomatik) kan basıncı kaydı yapılmış.

hipertansiyon felç ali serdar fak

Başlangıçta hiç birinde şeker hastalığı olmayan bu kişilerin arasından yaklaşık 6 yıllık takip içinde tip 2 şeker hastalığı geliştirenlerde hangi kriterlerin şeker hastalığının gelişimini öngördüğüne bakılmış. Takip sırasında 2656 kişiden 190 hastada diyabet gelişmiş. Çeşitli analizler sonunda uyku sırasındaki yüksek kan basıncının “diyabet gelişme riskini” en iyi öngören kriter olduğu ortaya çıkmış. Gündüz saatlerindeki yüksek kan basıncının ise diyabet gelişimi riskiyle ilişkisi bulunmamış. Diğer yandan tedavi ile gece saatlerinde kan basıncı düşen hastalarda diyabet gelişme riskinin azaldığı ve gece saati ortalamaları gündüz saati ortalamalarından daha düşük olan hastalarda diyabet gelişme riskinin daha düşük olduğu bulunmuş.

hipertansiyon tedavi ali serdar fak

Bu araştırmanın sonuçları bir süredir hipertansiyon tedavisinin etkinliğinin 24 saate yayılması ve günün her saatinde kan basıncının kontrol altında olduğundan emin olunması gerektiğini bir kez daha ortaya koymakta. Ayrıca tansiyon düşürücü ilaçların sabah veya gece alınmasının önemi başta olmak üzere kronobiyolojik tedavi yaklaşımları kardiyoloji uzmanlarının artık daha çok gündeminde olacağa benziyor.

Prof Dr. Ali Serdar Fak

Kaynak: Diabetologia, Eylül, 2015

 

 

e-kalbim 24. sayısı çıktı !

e-kalbim' in 24.. sayısının konusu: "Kalp krizi nedir ? Kimler kalp krizi geçirmeye adaydır ? Kalp krizi riski tahmin edilebilir mi?"

Bu ve benzeri soruların yanıtı "e-kalbim" in 24. sayısında..

Aylık olarak yayınlanan "e-kalbim" e eğer hala abone değilseniz, "aliserdarfak@vivasaglik.com" a e-posta adresinizi gönderip elektronik abone olabilirsiniz.

 

kalp krizi uzman ali serdar fak

e-kalbim 23. sayısı !

e-kalbim' in 23. sayısının konusu: "Kan Basıncını Ölçerken Nelere Dikkat Edelim; Kan Basıncı Ölçümünün Püf Noktaları"

Kan basıncını artık her erişkin ölçmeli ve takip etmeli. Ancak doğru ölçülmeyen kan basıncı yanlış teşhis ve tedavilere neden olabilir. Kan basıncı ne zaman ölçülmeli ? Kaç kez ölçülmeli ? Çay kahve içtiken sonra ölçmek doğru mu ? Kan basıncı yüksek çıkınca ne yapmalı ? Ne zaman endişe etmeli ? 

Bu ve benzeri soruların yanıtı "e-kalbim" in 23. sayısında..

Aylık olarak yayınlanan "e-kalbim" e eğer hala abone değilseniz, "aliserdarfak@vivasaglik.com" a  e-posta adresinizi gönderip elektronik abone olabilirsiniz.

e kalbim kan basıncı nasıl ölçülür
e-kalbim' in 22. sayısı !

e-kalbim' in 22. sayısının konusu: Kan Basıncı Ölçümü; Kim, Ne zaman, Hangi Cihazla?"

Toplumumuzda her üç erişkinde birisinde hipertansiyon var. Kan basıncını ölçmek, doğru ölçmek çok önemli.. Çünkü hipertansiyonişaret vermeyen bir hastalık. Ancak kan basıncının düzenli takip edilmesiyle erken teşhis edilmesi mümkün..

Kan basıncı hangi cihazlarla ölçülmeli ?

Hangi cihazlar tercih edilmeli ?

Evde ve hastanede ölçülen kan basıncının normal değerleri nedir ?

Bu ve benzeri soruların yanıtı "e-kalbim" 20. sayısında.

 
Eğer siz hâla, abone değilseniz, hemen aliserdarfak@vivasaglik.com a e-posta adresinizi göndererek veya 0216 688 09 68 numaralı telefonu arayarak elektronik abone olabilirsiniz..
 
 
hipertansiyon cihazları
e kalbim 20. sayısı !

e-kalbim' in 20. sayısının konusu: KALP SAĞLIĞI ve EGZERSİZ !

Egzersiz kalp sağlığı için gerçekten yararlı mı ? Hangi egzersiz ve ne kadarı yararlı ? Kalp hastaları da egzersiz yapmalı mı ? Bu ve benzeri soruların yanıtı "e-kalbim" 20. sayısında.

 
Eğer siz hâla, abone değilseniz, hemen aliserdarfak@vivasaglik.com a e-posta adresinizi göndererek veya 0216 688 09 68 numaralı telefonu arayarak elektronik abone olabilirsiniz..
 
 
e kalbim spor kalp
e-kalbim 19. sayısı !

"e-kalbim" 19. SAYISI ÇIKTI:

e-kalbim' in 19. sayısının konusu: YAŞLILARDA HİPERTANSİYON !

Yaşlılarda kan basıncı normal değerleri nedir ? Yaşlı kişilerde hipertansiyonun tehlikeleri nelerdir ? Hipertansiyon yaşlılarda ne zaman ve nasıl tedavi edilmeli ? Yaşlılarda hipertansiyon tedavisinde dikkat edilmesi gereken noktalar nelerdir ?

e kalbim ali serdar fak hipertansiyon

Bu ve benzeri soruların yanıtları "e-kalbim" 19. sayısında.
 
Eğer siz hâla, abone değilseniz, hemen aliserdarfak@vivasaglik.com a e-posta adresinizi göndererek veya 0216 688 09 68 numaralı telefonu arayarak siz de abone olabilirsiniz..