Baş Ağrıları ve Migren

Baş ağrısı nedir, neden başımız ağrır ?

Baş ağrısı baş-boynun bölgesinin kas ve sinirlerinde hissettiğimiz bir ağrıdır. Beyin dokusunda ağrı duyusu yoktur; baş ağrısı beyinden kaynaklanmaz. Ağrı daha çok beynin zarları, beyin üzerindeki büyük damarlar, kafatasına ait kas ve kemikler aracılığı ile hissedilir.

En sık baş ağrısı nedenleri arasında gerilim baş ağrıları, migren, görme bozukluklarına bağlı ağrılar, vücudun susuz kalmasına bağlı ağrılar ve sinüzit yer alır. Kan şekerinin düşmesi de (hipoglisemi) sık baş ağrısı nedenleri arasındadır. Daha seyrek olarak ağrıya önemli hastalıklar yol açar: örneğin yüksek kan basıncı (hipertansiyon), beyin kanaması veya tümörleri, menenjit gibi. Örneğin toplumda çok rastlanan hipertansiyon aslında sanıldığı kadar sık baş ağrısı sebebi değildir.

 

Baş ağrısı çeşitlerine göre ağrının şekli değişir mi?

Evet, değişebilir. Örneğin “migren tipi” baş ağrılarında ağrılar genelde tek taraflıdır; zonklayıcı özelliktedir; fiziksel aktiviteyle artar, bulantı ve kusma eşlik edebilir. Hasta ışıktan ve sesten rahatsız olabilir.

Diğer yandan “gerilim” tipi ağrılarda ise ağrı iki taraflıdır, fiziksel aktivite ile çoğu zaman ilişkisizdir; bulantı ve kusma yoktur.

 

Hangi tip baş ağrıları tehlike teşkil eder?

Aşağıdaki belirti veya özelliklerden birisinin varlığında acil bir durum söz konusu olabilir. Hemen doktora baş vurmak gerekir:

50 yaş üzerinde ilk defa olan baş ağrısı,

Baş ağrısına ilave olarak kol bacakta tutmama,

Dengesizlik veya konuşma bozukluğu,

Bir kazayı veya travmayı takiben ortaya çıkan baş ağrısı,

Vücutta döküntü, ateş, ense sertliği varlığı,

Kontrol altına alınamayan yüksek tansiyon varlığı,

Bilinen baş ağrısı tarzından daha farklı bir baş ağrısı,

İlk defa – çok şiddetli ortaya çıkan ağrı,

Aniden başlayan ağrı ve kusma”…

 

 

Ağrıları önleme ve yatıştırmada beslenmenin önemi var mı ?

Bir çok yiyecek ile baş ağrısı arasında ilişki olduğu tarihte söylenegelmiştir; yazılmıştır; ancak tam olarak kanıtlanmış değildir. Ancak özellikle migren atağı başlangıcında ağrı henüz yerleşmeden, kişide aşırı yeme isteği veya tatlı isteği olabiliyor ve o sırada yenen bu yiyecekler (özellikle çikolata) yanlış yere migren tetikleyicisi olarak suçlanabiliyor.

Bu konuda herkes için geçerli tek bir liste yok. Hastalarımıza kendi listelerini kendilerinin oluşturmasının daha iyi olacağını vurguluyoruz.

Ancak daha önemli bir nokta; uzun süre aç kalınmaması gerektiğidir. Kan şekerinin düşmesi baş ağrısını tetikleyebilir. Bu nedenle birçok migren hastası oruç tutamamaktadır. Tek bir öğünün atlanması bile çok şiddetli ağrılara yol açıp kişinin yaşamını, iş hayatını etkileyebilmektedir.

Özetle migrenin düzenli bir yaşamı sevdiğini söylemek yanlış olmaz: uzun süreli açlık, aşırı yemek, az veya çok uyku (çok uykuya bağlı migren krizi hafta sonu migreni olarak da adlandırılır) migren tetikleyebileceği unutulmamalıdır.

 

Baş ağrısı çeşitlerine göre tedavide kullanılan son yöntemler nelerdir?

1. Baş ağrısı atağı geldiğinde kullanılan ilaçlar:  

Özellikle migren atağına karşı geliştirilmiş ilaçlar çok etkin.  Ancak bu ilaçların kalp sorunu olan hastalarda kullanımı sakıncalı olabilir; kardiyoloji uzmanına danışmak gereklidir.

2. Atak gelmesini önleyecek ilaçlar: Sık tekrarlayan ağrılarda her gün kullanılacak ve ağrının gelmesini önleyecek ilaçlar da var.  Bu tedavideki amaç atakların sayısını ve şiddetini azaltmaktır. Hastanın yaşına, günlük yaşam ve iş koşullarına göre çeşitli ilaçlar arasından seçim yaparız.  

3. İlaç dışı yöntemler: Son olarak özellikle gerilim tipi baş ağrısında ilaç dışı, örneğin stres yönetimi ve relaksasyon yöntemleri, masaj vb gibi yöntemler eğitimli ve ehil ellerde yaralı olabilir. 

4. Botoks tedavisi: Yine migren ataklarını önlemek için botoks tedavisi özellikle çok başarılıdır; yüzün ve kafa cildinin belirli noktalarına uyguladığımız lokal botoks enjeksiyonlarıyla aylarca süren önleyici bir tedavi artık mümkün olabilmektedir.

Baş ağrısı ve migren tedavisi hakkında 0216 571 44 44 den bilgi ve randevu alabilirsiniz. 

Prof. Dr. Nazire Afşar